Pracovná príležitosť v Nemecku aj bez jazykových zručností: čo musíte vedieť

počítač

Mnohých ľudí láka práca v zahraničí najmä z dôvodu nedostatočného finančného ohodnotenia a menej priaznivých pracovných podmienok. Tí, ktorí sa neboja vycestovať ďalej veľmi často zakotvia práve vo Veľkej Británii, no tu sa po vystúpení z EÚ prístup na pracovný trh skomplikoval, a tak sa čoraz viac pozornosti zameriava práve na Nemecko. Máte však šancu aj v prípade, že neviete dobre po nemecky? 

Prácu v Nemecku si už dnes môžete nájsť pomerne jednoducho aj zo Slovenska a online. Nemusíte teda baliť kufre a ísť niekde skúšať šťastie priamo do Nemecka, ale všetko si vybavíte vopred. Pomerne podstatným problémom ale môže byť, ak neovládate jazyk, v tomto prípade nemčinu. Pozrite si napríklad podmienky pre Nemecko zdravotnícky asistent a zistíte, že bez znalosti nemčiny na komunikačnej úrovni príliš nezaobídete. 

Nie na všetkých pracovných pozíciách to tak je, takže hoci znalosť nemčiny je veľmi žiadaná, nie je úplne nevyhnutná. 

Tablet

Pozerajte ponuky medzinárodných firiem

V niektorých inzerátoch si môžete všimnúť poznámku o tom, že komunikácia prebieha výlučne v angličtine, prípadne, že stačí poznať len základy nemčiny. Spravidla ide o ponuky nemeckých spoločnosti, ktoré majú pobočky aj na Slovensku, firmy v prihraničných oblastiach (najmä s Českou republikou), prípadne firmy, kde je medzinárodný pracovný kolektív. 

Ak nemčinu neovládate, hľadajte teda pracovné miesta skôr v logistike alebo call centrách či v obchode. Opäť ale záleží od konkrétnej pracovnej ponuky. V prípade, že budete pracovať v zlatníctve a predávať náušnice zo zlata či iný luxusný tovar, dokonalá znalosť nemčiny je potrebná. Napokon sa oplatí dodať, že ak chcete v Nemecku nielen pracovať, ale aj žiť, tak aktívna znalosť nemčiny vám všetko výrazne uľahčí. 

Jedna rada na záver – nezabudnite sa poradiť s vaším účtovníkom ohľadne príjmov zo zahraničia.


zdroj: envato-elements.com