Cesta k novému autu je stále zdĺhavá: prečo problémy vo výrobe neustávajú?

Mechanik

Bez ohľadu na to, či sa chystáte kúpiť nové auto, alebo nie, určite ste už zachytili problémy, s ktorými sa borí automobilový priemysel. Ako to s výrobou vyzerá v druhej polovici tohto roka a čo je príčinou problémov vo výrobe?

Nedostatok čipov ako problém číslo jeden

Ak je reč o problémoch vo výrobnom sektore, často sa skloňuje nedostatok adekvátne kvalifikovanej pracovnej sily. V súvislosti s aktuálnym dianím vo svete je však tento problém až kdesi na posledných priečkach toho, čo výrobcov práve trápi. Zohnať dostatočný počet zamestnancov a vybaviť im všetky potrebné náležitosti, ako aj napríklad bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci či ďalšie nevyhnutné školenia teraz naozaj nie je problém.

Ten aktuálny problém spočíva najmä v nedostatku čipov, kvôli ktorému sa stále mnohé vozidlá jednoducho nedarí dokončiť. Podľa optimistických prognóz pritom mala byť čipová kríza v druhej polovici tohto roka už zažehnaná, no nestalo sa tak a v uplynulom období obmedzoval výrobu aj koncern Volkswagen a Stellantis.

automobilová predajňa

Vysoké náklady na energie ako problém číslo dva

Aby toho nebolo málo, vrásky na čele výrobcom robia aj extrémne stúpajúce náklady na energie. Len si predstavte, koľko elektriny, vody, tepla a ďalších vstupov je potrebných na udržanie výroby vozidiel. Pochopiteľne, tieto náklady sa premietajú aj do konečnej ceny nových áut. V prípade, že máte zálusk na nový automobil značky Land Rover, nielenže si počkáte, ale oproti predchádzajúcim rokom si aj priplatíte.

Problémy nemajú iba niektoré značky, ale takmer všetky, ktoré svoje vozidlá ponúkajú na európskom trhu. Kedy sa situácia zlepší zatiaľ nevedno a ak plánujete kúpu auta, radšej príliš neotáľajte.

zdroj: envato-elements.com