Počuli ste, že pokládka zámkovej dlažby sa nedá pokaziť? Toto sú tie najčastejšie chyby!

Dlaždič

Často sa hovorí, že pokládka zámkovej dlažby je veľmi jednoduchá. Samozrejme spomedzi iných stavebných prác patrí určite k tým jednoduchším, čo ale automaticky neznamená, že ju zvládne každý. Napokon, vo väčšine prípadov, kedy zámková dlažba zlyhá je dôvodom práve nesprávne vykonaná pokládka. Pozreli sme sa preto na najčastejšie chyby, ku ktorým pri pokladaní zámkovej dlažby dochádza. 

Ako sa prejavujú chyby nesprávnej pokládky a prečo k nim dochádza? 

Prakticky každá odborná činnosť si vyžaduje skúsenosti, či už je reč o pokládke dlažby, alebo sa zameriame na spravovanie Google Ads. Zjavne protipólne služby majú však spoločné to, že by sa ich mal vždy chopiť skúsený profesionál, aby napokon klientovi nepriniesol viac starostí ako úžitku. Chyby pri pokládke navyše klient môže odhaliť až po pár mesiacoch, kedy dôjde k rozchádzaniu dlažby či jej prepadnutiu. A aké chyby k týmto prejavom najčastejšie vedú? 

Dlážka

Ak by sme mali zostaviť pomyselný rebríček chýb, popredná pozícia by patrila nesprávne vyhotovenému podložiu. Príliš málo a nesprávnych podkladových vrstiev, ktoré navyše nie sú prispôsobené pôdnemu typu vedú k výraznému skráteniu životnosti celej dlažby. Medzi zásadné chyby patrí tiež nedodržanie postupnosti jednotlivých krokov realizácie, či ich nesprávne načasovanie. 

Častou chybou je tiež nedostatočné zhutnenie podkladových vrstiev, na ktoré vám rozhodne nebude stačiť pár minút. Nuž a ak aj všetky tieto kroky zvládnete na výbornú, nepokazte si to nesprávnym spôsobom škárovania. Jeho dôsledkom je potom nielen prepadávanie škár ale aj nedostatočná pevnosť konkrétnych častí dlažby. Premyslite si preto, či si trúfnete na svojpomocnú pokládku zámkovej dlažby a či máte na ňu dostatočnú výbavu a znalosti. 


zdroj: stonepark.sk