Čo je krtkovanie a ako prebieha

upchate potrubie

Ak máte upchaté potrubie a nepomáha chemické čistenie a ani gumový zvon, nemusíte to ešte vzdávať. Ďalším krokom je použitie pružiny na čistenie odpadu, ktorá sa hovorovo nazýva krtko. Celý proces sa preto označuje ako krtkovanie. Vďaka tomuto mechanizmu sa inštalatér dokáže dostať hlbšie do potrubia a starostlivo odstrániť nečistoty, ktoré zabraňujú bezproblémovému priechodu vody.

Krtko je dlhá flexibilná kovová pružina s rúčkou na jednom konci. Na druhom konci je odmotaná špirála, ktorá pripomína vývrtku. Dostupné sú pružiny s dĺžkou od tri do pätnásť metrov. Pri jej kúpe by ste mali venovať pozornosť aj jej priemeru. Uistite sa, že je vhodná presne pre vaše potrubie a nepoškodí ho. Po vložení krtka do potrubia dokážete manuálne odstrániť nečistoty, ktoré spôsobujú upchatie.

Ako použiť pružinu na čistenie odpadu?

Ak si trúfate odstrániť nečistoty sami, postupujte podľa nasledujúceho návodu:

1. V prvom rade by ste sa mali prezliecť do oblečenia, ktoré si môžete zašpiniť a poukladať na zem staré uteráky alebo handry. Ak potrebujete kvalitné oblečenie, ktoré dlho vydrží, Workie pracovné odevy vás určite nesklamú.

2. Vyberte sifón a skontrolujte, či ho netreba vyčistiť. Môže sa stať, že po vyčistení sifónu zistíte, že problém bol tam a nebudete musieť robiť nič viac. Ak voda stále neodteká, pokračujte ďalej.

3. Manuálne vložte pružinu do odtoku, no nepoužívajte príliš veľa sily. Buďte trpezliví a presvedčte sa, že pružina nie je príliš veľká pre vaše potrubie. Počas čistenia môžete pustiť studenú vodu.

4. Pomaly odmotávajte pružinu, tlačte ju cez potrubie a pravidelne ju otáčajte. Pokračujte až kým neprerazíte prekážku.pouzitie naradia na krtkovanie

5. Ak pocítite protitlak, narazili ste na nečistoty v potrubí. Stále pružinu otáčajte a hýbte s ňou smerom dopredu a dozadu a hore a dole. Pokúste sa prekážku odstrániť čo najstarostlivejšie, no dávajte pozor, aby ste nepoškodili potrubie. Ak počujete škrabanie, prestaňte.


Mohlo by vás zaujímať: Viete, ako zabezpečiť aby bolo čistenie podláh skutočne tip top?


6. Vytiahnite krtka a skontrolujte, či voda odteká. Ak problém pretrváva, proces opakujte. Myslite však na to, že amatérske krtkovanie môže poškodiť váš odtok a potrubie. Preto by ste sa v takýchto prípadoch mali radšej obrátiť na experta.

Pružiny sú efektívnejšie ako gumové zvony, no ich použitie je trochu zložitejšie. Ak použijete pružinu nesprávnym spôsobom, riskujete poškodenie potrubia. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste si vopred naštudovať, ako sa krtko používa. Ak si na to netrúfate alebo je váš problém príliš rozsiahly, určite oslovte odborníkov. Inštalatéri majú k dispozícii kvalitné nástroje. Pracujú s profesionálnymi elektromechanickými alebo vysokotlakovými mechanizmami, vďaka ktorým si poradia aj s závažným upchatím.


Zdroj: mikediamondservices.com, pixabay.com